Skiaskopické vyšetření

Obecné informace

Skiaskopické vyšetření GIT (gastrointestinálního traktu neboli trávicí trubice) je rentgenové vyšetření hltanu, jícnu, žaludku, dvanáctníku, tenkého střeva, tlustého střeva nebo konečníku.

Skiaskopie je dynamická metoda umožňující sledovat zobrazované děje a orgány v čase a jejich záznam. Princip vyšetření je založen na schopnosti rentgenového záření pronikat tkání lidského těla a dle vlastností jednotlivých tkání se specificky zeslabovat. K zobrazení orgánů přispívá podaná kontrastní látka. Výsledkem je obraz zachycený na detektoru přístroje, který následně uloží do digitálního archivu nemocnice.

Před každým skiaskopickým vyšetřením musí být podepsán informovaný souhlas pacienta.

 

Naše pracoviště používá skiaskopicko-skiagrafický přístroj, který se nachází ve 4. podlaží hlavní budovy (zelený či oranžový výtah).

  • Axiom Artis Zee, Siemens 2010

 

Na našem RDG oddělení bylo provedeno za rok 2017 celkem 697 skiaskopických výkonů.


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace