Mamografie a ultrazvukové vyšetření prsů

Obecné informace

Mamografie (MG) je základní diagnostickou metodou u žen s příznaky onemocnění prsu. Je také vhodnou metodou pro screening, tedy pro vyhledávání časných stadií nádorů v populaci žen bez příznaků onemocnění prsu. Zatímco prsa mladších žen je vhodnější vyšetřovat na ultrazvuku, kdy jsou prsy tvořeny především žláznatou tkání, mamografie je vhodná spíše pro ženy starší 40 let, kdy již prsní žláza atrofuje a je nahrazována tukem.

V případě podezřelého či nejasného nálezu v prsu na primárním vyšetření se provádí cílené dovyšetření na mamografu, na ultrazvuku nebo na magnetické rezonanci. Jednotlivé metody se v získané informaci doplňují. Následuje provedení cílené biopsie pod ultrazvukem pro získání malého množství tkáně k určení charakteru buněk.

Karcinom (zhoubný nádor) prsu představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů ženské části naší populace. V ČR je ročně nově diagnostikováno kolem 4 500 nově vzniklých zhoubných onemocnění mléčné žlázy a jejich počet každoročně stoupá. Na následky karcinomu prsu v České republice ročně zemře kolem 2 000 žen, takže mezi příčinami úmrtí ve věkové kategorii 20-54 let zaujímá karcinom prsu dokonce první místo!
Téměř třetina nemocných žen je mladších 50 let. Křivka výskytu onemocnění jednoznačně stoupá po 45. roce věku, u žen mladších 35 let je zhoubný nádor prsu méně častý.
Kromě dodržování zásad zdravého životního stylu jsou na místě zejména preventivní prohlídky, které by měly začít již u mladých žen samovyšetřováním po 30. roku věku.

 

Naše pracoviště používá mamografický přístroj

a ultrazvukový přístroj dedikovaný pro vyšetřování prsů

  • Aplio A450, Canon 2018

 

V roce 2017 jsme provedli na našem pracovišti 14 229 mamografií a zhruba 3 500 ultrazvukových vyšetření prsu.
Dále jsme provedli pod ultrazvukovou kontrolou v roce 2017 okolo 200 biopsií a punkcí lézí v oblasti prsu.


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace