MR - magnetická rezonance

Magnetická rezonance (MR) je zobrazovací metoda, která využívá k zobrazení jednotlivých tkání měření změn magnetických momentů atomových jader vodíku. Obecně lze říci, že MR je až na několik výjimek nejcitlivější metodou pro posouzení morfologie a patologie měkkých tkání - tedy mozku, míchy, svalů, šlach a kloubů. Využívá se však i na zobrazení dalších orgánů lidského těla.

Běžný MR přístroj je uzavřený válcovitý magnet, v němž  musí pacient klidně ležet. Během vyšetření přístroj vydává hlasité zvuky někdy připomínající až alternativní hudbu. V protokolu některých vyšetření či na zvýraznění některých patologií je nutná aplikace gadoliniové kontrastní látky, která se podává během vyšetření.

MR vyšetření se provádí na základě indikace lékařem a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Před každým MR vyšetřením musí být podepsán informovaný souhlas pacienta.

 

Naše pracoviště používá čtyři MR přístroje. Tři se nachází mimo hlavní budovu nemocnice, a to v samostatné budově u dolní vrátnice, kde je současně i Kongresové centrum a Gama nůž. Doporučujeme proto příchod spodní vrátnicí a poté hned zahnout doprava a budovu obejít ke spodnímu vchodu, kde je MR recepce. 
Čtvrtý přístroj je umístěn v hlavní budově ve druhém patře v sektoru neurochirurgických sálů (oranžový výtah). Zde každý pacient zvoní na označený zvonek před posuvnými dveřmi. Pacienta přijímá laborant přes průchozí filtr ve 2. podlaží hlavní budovy (zelený či oranžový výtah).

  • Magnetom Skyra, Siemens 2013 - 3 Tesla
  • Magnetom Avanto, Siemens 2009 - 1,5 Tesla
  • Signa HDx, GE, 2009 - 1,5 Tesla
  • Magnetom Symphony, Siemens 2002 - 1,5 Tesla

 

V roce 2017 bylo v nemocnici provedeno MR celkem 13 414 vyšetření.


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace