Kardiologická ambulance
Vedoucí lékař:prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA |
![]() |
Sestra:Blanka Zálešáková |
Recepce (objednání):
Zuzana Janetzká
Tel: +420 257 272 606
Pondělí - pátek 7:30 - 16:00
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce, číslo dveří D116
Barva výtahu: oranžový, zelený
Na (všeobecné) kardiologické ambulanci jsou sledováni pacienti s kardiologickými onemocněními, která si vyžadují pravidelné kontroly. Rovněž jsou zde prováděna odborná ambulantní vyšetření pacientů, doporučených praktickými lékaři a jinými specialisty z terénu.
Ambulance preventivní kardiologie
VEDOUCÍ LÉKAŘ: MUDr. Lenka Pavlíčková LÉKAŘ: MUDr. Markéta Plášková |
KONTAKT: tel: +420 257 273 260 (ambulance 1. patro) email: lenka.pavlickova@homolka.cz |
RECEPCE: Zuzana Janetzká +420 257 272 606 |
Ordinační hodiny + kde nás najdete: Pondělí : 8:30-11:30 ( Ambulance hypertenze, 1. patro, zelený výtah) |
Naše zaměření :
Ambulance preventivní kardiologie je zaměřená na primární a sekundární prevenci kardiovaskulárních chorob, a to zejména v oblastech:
- Diagnostika a léčba dyslipidemií - včetně dědičných poruch jako je např Familiární hypercholesterolemie (FH) - naše pracoviště je centrem MEDPED pro diagnostiku a léčbu FH i centrem poskytující možnost biologické léčby dyslipidemií pomocí PCSK9 inhibitorů pro indikované pacienty v primární i sekundární péči.
- Diagnostika a léčba hypertenze - zejména se zaměřením na těžké či resistentní formy hypertenze, nefarmakologická léčba v rámci klinických studií.
- Diagnostika a léčba ICHS ( tj. sekundární prevence ).
- Konzervativní léčba obezity, lifestylová a výživová edukace, spolupráce s pracovišti poskytující redukční programy i návaznost na pracoviště poskytující bariatrickou chirurgii, klinický výzkum.
- Návaznost na pracoviště poskytující podporu v odvykání kouření.
Kardiostimulační ambulance
Vedoucí lékař:MUDr. Jaroslav Šimon |
![]() |
Recepce (objednání):
+420 257 272 177
Pondělí - pátek 7:00 - 15:30
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce
Barva výtahu: oranžový, zelený
Naše služby
Arytmologická ambulance je zaměřena na poruchy srdečního rytmu. Slouží k diagnostice poruch srdečního rytmu v jejich farmakologické léčbě a k indikacím k nefarmakologické léčbě poruch srdečního rytmu /kardiostimulace, implantace ICD, katetrizační ablace/ a k diagnostice poruch srdečního rytmu /elektrofyziologické vyšetření, Holter, Reaveal/.
Kardiostimulační ambulance je zaměřena na pravidelné kontroly kardiostimulátoru, implantabilního defibrilátoru a diagnostického implantabilního přístroje – Reavealu. Pravidelné kontroly zaručují dobrou funkci a co nejlepší využití implantovaného přístroje.
Mimo pracovní dobu a ve dnech pracovního volna zajišťuje neodkladnou péči personál antiarytmické jednotky. http://www.homolka.info/kardio/aaj.htm
Angiologická ambulance
Vedoucí lékař:MUDr. Vladimíra Skalníková |
|
Lékař:MUDr. Eva Jirešová |
|
Objednání:
+420 257 273 003
+420 257 272 484
Pondělí - pátek 7:30 - 16:00
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce, číslo dveří D119 a D120
Barva výtahu: oranžový, zelený
Angiologická ambulance
je součástí Komplexního kardiovaskulárního centra Nemocnice Na Homolce, které řeší problematiku neinvazivní, invazivní cévní diagnostiky, endovaskulární a chirurgické cévní léčby a je akreditovaným pracovištěm pro obor angiologie s cílem zajištění komplexní diagnostické a léčebné péče v oboru.
Angiologie
je obor zabývající se problematikou periferních cév, tj. tepen, žil a mízních cév.Tematicky se prolíná s mnoha dalšími interními a chirurgickými obory, jako je kardiologie, cévní chirurgie, kardiochirurgie, radiologie, neurologie, vnitřní lékařství, dermatologie, ematologie a lymfologie.
Hlavní skupiny léčených cévních onemocnění:
- Onemocněním aorty, jejich větví a končetinových tepen.
- Vyloučení žilní trombózy, ev. komplikující plicní embolie, posttrombotický syndrom.
- Žilní varixy a chronická žilní nedostatečnost.
- Řešení iatrogenních komplikací v cévním řečišti.
- Onemocnění kapilár a Raynaudův syndrom.
- Úžinový syndrom /TOS.
- Diferenciální diagnostika otoků a diagnostika lymfedému.
Naše služby
Pacientům nabízíme možnost komplexního angiologického vyšetření s provedením:
- Měření kotníkových tlaků/ABI/:
neinvazivní měření periferních kotníkových tlaků pro určení míry nedokrevnosti dolních končetin a výpočet indexu kotník-paže/ABI.
- Měření prstových/palcových/ tlaků/TBI/:
pletysmografické stanovení hodnoty periferního tlaku v kapilárách prstů dolních nebo horních končetin a výpočet indexu palec-paže/TBI.
- Vyšetření kapilární perfůze:
fotopletysmografické zhodnocení závažnosti postižení periferní mikrocirkulace na prstech dolních nebo horních končetin měřením tvaru a amplitudy periferních křivek.
- Vyšetření klaudikačního intervalu:
stanovení závažnosti nedokrevnosti dolních končetin stanovením počínající a konečné klaudikační vzdálenosti na běhátku/pohyblivém chodníku/.
- Pletysmografické vyšetření žil,
které je neinvazivním vyšetřením funkčnosti hlubokých a povrchových žil dolních končetin a stanovení výkonu svalově žilní pumpy v lýtku.
- UZ duplexní vyšetření tepen a žil
dle klinické potřeby doplnění diagnostiky k vyloučení plicní embolizace.
Máme zkušenost s antikoagulační léčbou včetně léčby katetrizační a trombolytické prováděné radiology a intervenčními kardiology. Provádíme indikace k operaci varixů cestou naší cévní chirurgie, s možností ošetření klasickou chirurgickou cestou či metodou RFA.
- Provedení CT a MR angiografického vyšetření cév
- Digitální subtrakční angiografii (DSA)
Speciální rentgenové vyšetření tepen nástřikem kontrastní látkou Nejčastějším místem přístupu do cévního řečiště je oblast třísel, v lokálním znecitlivění. Dle výsledku vyšetření s následným provedením perkutánní transluminální angioplastiky (PTA). Léčebná metoda, spočívající v rozšíření zúžené tepny pomocí speciálního balónku, který je zaveden do místa zúžení ev. s implantací stentu (speciální cévní výztuže do zúžené či ucpané tepny). V případě nemožnosti řešení tepenné obliterace cestou tohoto endovaskulárního výkonu v indikovaných případech následně provedení periferního bypassu cestou cévní chirurgie.
- Vyšetření reflexního vasodilatačního testu/RVT
s celotělovým zahřátím těla pacienta, který je v indikovaných případech potenciálním adeptem na provedení sympatektomie cestou cévní chirurgie.
- Vyloučení úžinového syndrom/TOS/
pomocí pletysmografického měření závažnosti útlaku nervově-cévního svazku v oblasti pletence ramenního v závislosti na poloze hlavy a horní končetiny.
- Provádíme diferenciální diagnostika otoků
s vyloučením primárního a sekundárního lymfedému a dalším doporučením specializovaného vyšetření lymfoscintigrafií.
Ambulance srdečního selhání
Vedoucí lékař:prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA |
![]() |
Sestra:Oxana Komendová Tel: +420 257 273 285 Email: oxana.komendova@homolka.cz Pondělí - pátek 7:00 - 15:30 |
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce, číslo dveří D101f
Barva výtahu: oranžový, zelený
Chronické srdeční selhání (ChSS)
je v současnosti stále častěji udávaná diagnóza kardiologicky nemocných vzhledem k jejich narůstajícícmu počtu. Příčinou ChSS je nejčastěji ischemická choroba srdeční (ICHS),převážně stavy po infarktu myokardu (IM), kardiomyopatie (dilatační, postinfekční, alkoholická), hypertenze, chlopenní vady, arytmie a další. Prevalence v populaci je udávána 0,4 – 2%, výrazně ale stoupá s věkem. Onemocnění vede k častým a opakovaným hospitalizacím při zhoršení oběhové kompenzace a výrazně limituje funkční možnosti a kvalitu života nemocných.
Program srdečního selhání je ambulantním provozem, který zajišťuje pravidelné ambulantní kontroly nemocných s chronickým srdečním selháním (NYHA II-IV). Intervaly jednotlivých kontrol jsou odstupňovány podle stavu nemocného a program je velmi flexibilní v možnostech objednávání.
Zajišťuje spolupráci s lůžkovými odděleními nemocnice (preferenčně kardiologickým oddělením), konsultační činnost pro ambulantní kardiology.
V rámci Kardiocentra úzce spolupracuje s echokardiografickou laboratoří a s oddělením arytmologie NNH - hlavně při indikacích resynchronizační léčby. Provádíme monitoraci hrudní impedance systémem OptiVol u nemocných s implantovanými BiV ICD umožňujícími tuto funkci, spolupracujeme na programu domácí monitorace nemocných.
Prováděné metodiky
- sledování subjektivního a objektivního stavu nemocných (TK, EKG, BMI)
- titrace medikace (diuretika, ACE inhibitory, betablokátory)
- pravidelný laboratorní screening, v.č. sledování hladin natriuretických peptidů.
- sledování stavu kvality života nemocných (dotazník Quality of Life –QoL)
- zátěžové vyšetření nemocných (6 minutový test chůze, spiroergometrie)
- monitorace funkce OptiVol u nemocných s příslušnými implantáty BiV ICD
- sledování pacientů v programu domácí monitorace („ home- monitoring“)
- doporučení doplňujících vyšetření (echokardiografie, Holter ekg, ABPM, koronární angiografie, MRI, CT a další)
- spolupráce s klinickým psychologem
- pravidelný telefonický kontakt sestra – pacient
- úzká spolupráce s Transplantačním centrem v IKEM při indikaci nemocných k ortotopické transplantaci srdce
Centrum pro diagnostiku a léčbu hypertenze
Vedoucí lékař:Prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA |
|
LÉKAŘ: MUDr. Simona Michálková |
Objednání:
Tel: +420 257 273 285 (286)
Pondělí - pátek 7:00 - 15:30
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce, číslo dveří D 113
Barva výtahu: oranžový, zelený
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění - má zásadní vliv na rozvoj dalších kardiovaskulárních onemocnění (např. infarkt myokardu a srdeční selhání), na počet mozkových cévních příhod a přispívá k rozvoji chronického selhání ledvin.
V posledních letech se výskyt hypertenze často kombinuje s cukrovkou (diabetes mellitus) nebo s metabolickým syndromem. Počet hypertoniků se stále zvyšuje a onemocněním trpí již i lidé středního a mladšího věku. Léčba hypertenze je v naprosté většině případů léčbou celoživotní. Hypertenzi rozdělujeme na esenciální (asi 90-95%) ,kdy se uplatňuje celý komplex příčin a sekundární hypertenzi (5-10%) nejčastěji na podkladě onemocnění ledvin, endokrinních žláz a podobně.
Centrum je volným mezioborovým spojením vybraných pracovišť Nemocnice Na Homolce v čele s Kardiologickým oddělením a zabývá se diagnostikou a následnou léčbou jak esenciální, tak sekundární hypertenze. Zajišťuje i konsiliární vyšetření hospitalizovaných nemocných v rámci Kardiocentra Nemocnice Na Homolce.
Specializace Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze
- nemocní s diabetem mellitem (cukrovka)
- nemocní s metabolickým syndromem
- nemocní s podezřením na renovaskulární příčinu hypertenze
- nemocní s poruchami spánku (obstrukční spánková apnoe)
- nemocní s obtížně korigovatelnou, rezistentní, hypertenzí
Komplexní diagnostika závažných forem endokrinně podmíněné hypertenze je řešena ve spolupráci s III. interní klinikou VFN, Praha.
Metodiky
- kompletní laboratorní screening (OKBHI)
- echokardiografie
- laboratoř funkční diagnostiky (ABPM, ergometrie, spiroergometrie, Holter , HUTT- Tilt test)
- intervenční radiologie vč. CT, sonografie, MRI
- laboratoř diagnostiky spánkové apnoe
Multioborové centrum pro diagnostiku a léčbu synkopy
Koordinátor centra
MUDr. Libor Dujka
Email.: libor.dujka@homolka.cz
Tel.: +420 257 272 177
Centrum je volným mezioborovým spojením vybraných pracovišť Nemocnice Na Homolce, v čele s Kardiologickým oddělením a zabývá se diagnostikou a následnou léčbou synkopy. Zajišťuje i konsiliární vyšetření hospitalizovaných nemocných v rámci Kardiocentra Nemocnice Na Homolce.
Přibližně 40% populace postihne alespoň jednou za život synkopa, tedy náhlá, krátkodobá ztráta vědomí a posturálního tonu s následnou, obvykle také rychlou, spontánní úpravou. Z celkového počtu návštěv na pohotovosti tvoří 3-6% pacienti, kteří prodělali synkopu. Přibližně polovina pacientů přijatých do nemocnice se synkopou odchází, aniž by byla zjištěna příčina.
Příčiny
Příčinou synkopy je porucha prokrvení mozku, jenž vzniká buď na podkladě neadekvátně vystupňované odpovědi kardiovaskulárního systému na určitý podnět, např. stres, bolest (reflexní synkopa), z důvodu špatné regulace krevního tlaku při určitých situacích, např. dlouhém stání (ortostatická synkopa), nebo na podkladě přímého onemocnění srdce, jako jsou chlopenní vady, či poruchy srdečního rytmu (kardiogenní synkopa). Poslední jmenovaná je vůbec nejzávažnějším typem, proto je nutné nejen pečlivé rozlišení, o jaký druh synkopy se jedná, ale i odlišení synkopy od jiných stavů, které tuto definici nesplňují a vyžadují zcela odlišný způsob léčby, např. různé stavy zmatenosti, poruchy paměti, déletrvající epizody, které nejsou provázeny ztrátou vědomí, či epileptické záchvaty.
Vyšetření
Základem je podrobný pohovor lékaře s pacientem, který slouží k ozřejmění charakteru proběhlé příhody, např. za jakých podmínek se odehrála, zda jí předcházely varovné příznaky či nastala náhle. Následuje základní fyzikální vyšetření, EKG a ultrazvukové vyšetření srdce (echokardiografie). Získané informace umožňují nasměrování pacienta k již specifickým vyšetřovacím metodám, z nichž některé jsou neinvazivní (tzv. test na nakloněné rovině či monitorace pacienta na specializovaných jednotkách), jiná vyžadují drobné zásahy, např. katetrizační vyšetření srdce, či implantaci malých záznamníků, umožňujících dlouhodobou monitoraci srdečního rytmu.
Léčba
Léčba se odvíjí od typu synkopy a dle závažnosti opět zahrnuje možnosti neinvazivní (poučení pacienta, nasazení léků) i invazivní (např. implantaci kardiostimulátoru nebo katetrizační či chirurgický výkon).