Ventilační scintigrafie plic

Stručný popis

Radiofarmakum je ve formě aerosolu inhalováno do plic. Scintigraficky lze zobrazit defekty ventilace plic. Vyšetření je především užíváno pro zvýšení specifičnosti perfuzní scintigrafie plic (defekt perfuze se zachovanou ventilací je typický pro plicní embolii, defekt perfuze s poruchou ventilace pro plicní embolii nesvědčí).

Obecné indikace

Doplnění perfuzní scintigrafie plic ke specifikaci perfuzního defektu - doporučená indikační strategie je uvedena zde.

Obecné kontraindikace

Přecitlivělost na DTPA. 

Těhotenství. 

Vyšetření je spojeno sice jen s malou radiační zátěží, nesmí však být samoúčelné. Indikace k vyšetření musí být podložena možným zdravotním přínosem pro pacienta.

Příprava pacienta před příchodem na ONM

Pacienti užívající bronchodilatancia se dostaví s nepřerušenou medikací. Užívají-li, je ve sprayové formě, vezmou si spray s sebou.

Žádanka na vyšetření.


Režimová opatření v Nemocnici Na Homolce v souvislosti s vývojem epidemie koronaviru COVID-19

Od úterý 17. 3. 2020 omezujeme neakutní operační výkony a neakutní ambulantní vyšetření.

V rámci preventivních opatření zavedla naše nemocnice od 3. 3. 2020 do odvolání plošný zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Zároveň byl návštěvám a pacientům zamezen přístup do jídelny, kavárny a obchodu s potravinami v 1. patře. Od 10. 3. 2020 do odvolání byly zrušeny všechny akce v kongresovém centru nemocnice. Tato opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice.

V případě podezření na onemocnění způsobené koronavirem volejte na nově zřízenou informační linku 1212. Informace poskytne i Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace