Ventilační scintigrafie plic

Stručný popis

Radiofarmakum je ve formě aerosolu inhalováno do plic. Scintigraficky lze zobrazit defekty ventilace plic. Vyšetření je především užíváno pro zvýšení specifičnosti perfuzní scintigrafie plic (defekt perfuze se zachovanou ventilací je typický pro plicní embolii, defekt perfuze s poruchou ventilace pro plicní embolii nesvědčí).

Obecné indikace

Doplnění perfuzní scintigrafie plic ke specifikaci perfuzního defektu - doporučená indikační strategie je uvedena zde.

Obecné kontraindikace

Přecitlivělost na DTPA. 

Těhotenství. 

Vyšetření je spojeno sice jen s malou radiační zátěží, nesmí však být samoúčelné. Indikace k vyšetření musí být podložena možným zdravotním přínosem pro pacienta.

Příprava pacienta před příchodem na ONM

Pacienti užívající bronchodilatancia se dostaví s nepřerušenou medikací. Užívají-li, je ve sprayové formě, vezmou si spray s sebou.

Žádanka na vyšetření.


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace