Scintigrafie štítné žlázy

Stručný popis

Použité radiofarmakum je akumulováno štítnou žlázou. Následně pořízený scintigram umožňuje posoudit tvar, lokalizaci, velikost štítné žláze a případná ložiska v ní (toxický adenom má zvýšenou akumulaci; karcinom má obvykle sníženou, může však mít i zvýšenou akumulaci).

Obecné indikace

Nejlépe z indikace endokrinologa. 

Posouzení velikosti zbytku štítné žlázy po operaci pro benigní strumu. 

Lokalizace ektopické štítné žlázy (linguální, retrosternální). 

Posouzení masy na krku. 

Posouzení strumy (difúzní/ložisková). 

Thyreoiditis.

Obecné kontraindikace

Těhotenství 

Vyšetření je spojeno sice jen s malou radiační zátěží, nesmí však být samoúčelné. Indikace k vyšetření musí být podložena možným zdravotním přínosem pro pacienta. 

Podání Chlorigenu v předchozích 2 týdnech.

Příprava pacienta před příchodem na ONM

 

Pacient nesmí 2 týdny před vyšetřením užít Chlorigen. 

Pokud  pacient užívá látky ovlivňující  činnost štítné žlázy (thyreostatika, RTG jodové kontrastní látky, jodové preparáty, amiodaron apod.), je třeba předem konzultovat  vhodnost vyšetření  u endokrinologa. 

 

Žádanka na vyšetření.


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Covid - více informací >>

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace