Scintigrafie skeletu

Stručný popis

Použité radiofarmakum je akumulováno v novotvořené kostní matrix. Na scintigramech (cílených, celotělových nebo na tomografických řezech) lze identifikovat ložiska se zvýšenou nebo řidčeji sníženou osteoblastickou aktivitou vůči okolní kosti. Zvýšená osteoblastická aktivita je průvodním jevem většiny patologických kostních procesů a mnohdy daleko předchází změnám viditelným na RTG. Alternativně lze provést vyšetření cílené jen na určitou oblast (např. před neurochirurgickým výkonem na páteři). Při cíleném vyšetření je možno požadovat doplnění fúze s CT vyšetřením, které je možno dodat v eletronické formě (ePACS, CD-ROM) nebo na místě doplnit (je-li indikováno), obvykle v režimu nízké dávky. Při tzv. třífázové modifikaci lze navíc orientačně posoudit prokrvení předem určené oblasti.

Obecné indikace

Nádory
Okultní fraktury (traumata drobných kůstek ruky, mikrofraktury při osteoporóze)
Osteomyelitida
Avaskulární nekróza
Artritidy
Reflexní sympatická dystrofie
Kostní infarkty
Viabilita kostního štěpu
Jinak nevysvětlitelná kostní bolest
Před uvažovanou paliativní terapií kostních metastáz pomocí radionuklidů

Obecné kontraindikace

Těhotenství

Vyšetření je spojeno sice jen s malou radiační zátěží, nesmí však být samoúčelné. Indikace k vyšetření musí být podložena možným zdravotním přínosem pro pacienta.

Příprava pacienta před příchodem na ONM

Dobrá hydratace.

 

Žádanka na vyšetření.


Režimová opatření v Nemocnici Na Homolce v souvislosti s vývojem epidemie koronaviru COVID-19

Od úterý 17. 3. 2020 omezujeme neakutní operační výkony a neakutní ambulantní vyšetření.

V rámci preventivních opatření zavedla naše nemocnice od 3. 3. 2020 do odvolání plošný zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Zároveň byl návštěvám a pacientům zamezen přístup do jídelny, kavárny a obchodu s potravinami v 1. patře. Od 10. 3. 2020 do odvolání byly zrušeny všechny akce v kongresovém centru nemocnice. Tato opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice.

V případě podezření na onemocnění způsobené koronavirem volejte na nově zřízenou informační linku 1212. Informace poskytne i Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace