Echokardiografická laboratoř
Vedoucí lékař:MUDr. Tomáš Mráz, Ph.D. |
|
ÚSEKOVÁ SESTRA:Ivana Mertová |
Objednání:
- Tel: +420 257 272 207
- Pondělí - pátek 7:30 - 16:00
Kde nás najdete:
- Nemocnice Na Homolce, 2. patro
- Barva výtahu: oranžový, bílý
Echokardiografické vyšetření
Echokardiografické vyšetření srdce neboli ultrazvukové vyšetření srdce slouží k zobrazení srdečních stěn a chlopní a k posouzení jejich funkce. Běžně je prováděno pomocí ultrazvukové sondy, která se přikládá na.povrch hrudníku do krajiny srdeční.
Echokardiografická laboratoř Kardiocentra Nemocnice Na Homolce vyšetřuje na přístrojích špičkové kvality a používá k hodnocení nejmodernější echokardiografické techniky.
Co je nutné vědět
Echokardiografické vyšetření nemá žádné vedlejší účinky a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu pacienta.
Jícnové echokardiografické vyšetření
Některé srdeční struktury se z pohledu přes hrudník buï nedostatečně zobrazují nebo nejsou vůbec hodnotitelné. V takovém případě je nutné provést jícnové echokardiografické vyšetření. Při něm je ultrazvuková sonda zaváděna ústní dutinou do jícnu.
Co je nutné vědět
Vyšetření se provádí po předchozím místním znecitlivění a celkovém zklidnění pacienta. K vyšetření je nutno přijít nalačno, aby se zabránilo eventuálnímu vdechnutí potravy. Bezprostředně po výkonu nesmí pacient řídit motorové vozidlo, vhodné je proto mít doprovod.
Ergometrie
Vedoucí lékař:prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA |
![]() |
Sestra:Zuzana Ščípová |
Objednání:
+420 257 272 482
Pondělí - pátek 7:00 - 15:30
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce, číslo dveří D122
Barva výtahu: oranžový, zelený
Při ergometrickém vyšetření je měřena elektrická aktivita srdce a sledovány změny, ke kterým dochází vlivem fyzické zátěže pacienta. Zdravé srdce dokáže při fyzické zátěži zvýšit svůj výkon bez problémů až několikanásobně. Srdce nemocné (např. postižené zúžením či uzávěrem srdečních tepen) to nedokáže, při zátěži dochází k nedostatečnému prokrvení srdečního svalu a změnám na měřené křivce EKG. Nejčastěji se to projeví bolestí či tlakem na hrudi – tzv. anginou pectoris. Ergometrické vyšetření současně poskytuje informace o fyzické výkonnosti pacienta či o přítomnosti některých dalších onemocnění.
Jak probíhá zátěžový test?
Testovaný pacient šlape na speciálním rotopedu podle předem nastaveného programu. Postupně je mu zvyšována zátěž, kterou musí šlapáním zvládat. V průběhu celého testu je sledována EKG křivka a jsou získávány nejen údaje o toleranci zátěže, ale také o reakci krevního tlaku a tepové frekvence pacienta na zátěž.
Vyšetření se provádí za dohledu lékaře a sestry, aby byla zajištěna co největší bezpečnost pacienta.
Doporučujeme přinést s sebou na vyšetření sportovní obuv a ručník.
Holter EKG + 24 hod. monitor TK
Holterova monitorace EKG
Holter krevního tlaku
Vedoucí lékař:
prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA
Tel: +420 257 272 204
Email: filip.malek@homolka.cz
Sestra:
Lenka Řeháková
Objednání:
- Tel.: +420 257 272 206
- Pondělí - pátek 7:00 - 15:30
Kde nás najdete
- Nemocnice Na Homolce, 1. patro, číslo dveří D121
- Barva výtahu: oranžový, zelený
Holterova monitorace EKG
Vyšetření umožňuje ambulantní registraci elektrokardiografické křivky, zpravidla po dobu 24 hodin. Patří mezi základní diagnostické metody při vyšetřování poruch srdečního rytmu. Nemocnému jsou připojeny na hrudník elektrody spojené se speciálním registračním zařízením, které nosí pacient po danou dobu při sobě. Po skončení registrace je záznam počítačově vyhodnocen. Hodnocení poskytne lékaři požadované informace o charakteru a frekvenci srdečních arytmií včetně obtížně detekovatelných typů. Variantou tohoto přístroje je.záznamník elektrokardiografické křivky, který může pacient spustit sám, pokud se objeví jeho obvyklé obtíže. Pacient ho má k dispozici 10 dnů i více a je vhodný pro nemocné, jejichž obtíže jsou méně časté.
Holter krevního tlaku
Vyšetření slouží k ambulantnímu stanovení profilu krevního tlaku pacienta a kontroly účinnosti jeho léčby v průběhu 24 hodin. Manžeta přístroje, která se upevní na ruku vyšetřovaného, je hadičkou spojena s malým přístrojem, který v předem stanovených intervalech manžetu nafukuje a.registruje hodnoty krevního tlaku. Zpravidla se provádí 2 - 4 měření za hodinu v průběhu dne a 2 – 3 měření v nočních hodinách. Jsou tak získány informace o hodnotách krevního tlaku pacienta v průběhu běžného života, které lépe vypovídají o stupni závažnosti onemocnění než hodnoty měřené jednorázově při návštěvě v ordinaci.
Obě vyšetření pacienta nijak neomezují v běžné denní činnosti a hygieně.
Implantabilní dlouhodobá monitorace
Vedoucí lékař:Prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESCPrimář Kardiologického oddělení |
![]() |
Sestry:bc. Kristýna Kemzová |
Tel: +420 257 272 221 (227)
Email: kardio@homolka.cz
Kde nás najdete
Umístění: 1. patro Nemocnice Na Homolce
Barva výtahu: oranžový, zelený
Kardiologické oddělení se specializuje na dlouhodobou monitoraci EKG (elektrokardiografické křivky). V rámci denní praxe je rutinně prováděno 24 hodinové monitorování EKG, stejně jako vícedenní (7 – 10 denní) monitorování systémem, jehož záznam aktivuje sám pacient (systém Recollect).
V rámci převážně studijních účelů je řada nemocných vybavena také možností transtelefonního přenosu EKG dat.
Telemonitoring (home – monitoring) převážně u nemocných s implantabilními kardiovertery-defibrilátory a kardiostimulačními systémy se provádí již po dobu několika let formou sběru a předávání dat po internetu. Tak je možno on line způsobem získávat okamžitá data (výskyt život ohrožujících poruch srdečního rytmu a jejich terapie, funkce stimulačních systémů) a tím také okamžitě reagovat na dané potřeby a klinický stav nemocných.
Například u nemocných se srdečním selháním nám systém Optivol umožňuje monitorovat stav kardiální kompenzace u nemocných s vleklým srdečním selháním.
Jednou z dalších možností je rozvoj podkožní (SQ) dlouhodobé monitorace s využitím implantabilních systémů.
Na našem Kardiologickém oddělení byl poprvé v ČR implantován systém Reveal XT, určený k monitoraci nemocných s výskytem fibrilace srdečních síní, což je významný přínos k diagnostice a monitoraci účinku různých postupů převážně nefarmakologické léčby fibrilace srdečních síní.