Jak se mám na vyšetření připravit?

O přípravě by vás měl poučit indikující / odesílající lékař. Často je při CT vyšetření nutná aplikace jodové kontrastní látky do žíly. O aplikaci vždy rozhoduje vyšetřující lékař - radiolog. 
Pro zabránění event. alergických reakcí na tuto látku se užívá před vyšetřením některý antialergický lék, nejčastěji Prednison 20mg - 12, 6 a 2 hodiny před vyšetřením. Střeva se v indikovaných případech nechávají naplnit (pitím) ředěnou jodovou kontrastní látkou nebo u CT enterografie Mannitolem. Samostatnou specifickou přípravu vyžaduje zobrazení tračníku CT kolonografie.

Na vyšetření páteře, HRCT plic, vedlejších dutin nosních a kostí spánkových není žádná příprava nutná, protože se vyšetřují v naprosté většině případů nativně.  

Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem. Pokud máte k dispozici nějaké lékařské nálezy či obrázky z předchozích vyšetření, které mají souvislost s požadovaným CT vyšetřením, pak je vezměte s sebou nebo vyžádejte včas jejich poslání z jiného pracoviště systémem ePACS.


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace