PET/CT mozku s FLT

Stručný popis

Použité radiofarmakum (Fludeoxythymidinum) je akumulováno nádorovými buňkami v závislosti na jejich mitotické aktivitě; v mozku se rovněž akumuluje v místech porušené hemato-encefalické bariéry. Ve zdravé mozkové tkáni se prakticky neakumuluje. Na tomografických řezech tak lze posoudit přítomnost viabilního mozkového nádoru. Nízkodávková CT složka vyšetření slouží pouze pro účely korekce absorpce a rozptylu záření a není tedy klinicky interpretována.

Obecné indikace

Posouzení perzistence nebo recidivy nádoru mozku po předem provedené MRI.

Obecné kontraindikace

Neschopnost ležet 30 minut bez pohnutí hlavou.

Těhotenství.

 

Vyšetření je spojeno sice jen s malou radiační zátěží, nesmí však být samoúčelné. Indikace k vyšetření musí být podložena možným zdravotním přínosem pro pacienta. Příprava pacienta před příchodem na ONM

Příprava pacienta na vyšetření

Je vhodné, aby byl pacient nalačně (není zcela nezbytné), avšak dobře hydratován nekalorickými nápoji.

Pacient by měl mít alespoň 2 týdny odstup od poslední dávky chemoterapie. Radiochirurgické zákroky vyvolávají v místě ozáření dlouhodobou (i několikaletou) pozitivitu nálezu. Čím větší jsou časové odstupy, tím větší je spolehlivost vyšetření.

Ukázka vyšetření

Transverzální řez mozkem u pacienta s re-recidivou oligoastrocytomu grade III po 6 letech. Vlevo MRI, vpravo FLT-PET, uprostřed fúze obou modalit. Za resekční dutinou frontálně je patrno objemné ložisko s vysokou akumulací radiofarmaka, které představuje viabilní nádorovou masu s vysokou mitotickou aktivitou.

PET mozku s FLT

 

Žádanka na vyšetření.


Režimová opatření v Nemocnici Na Homolce v souvislosti s vývojem epidemie koronaviru COVID-19

Od úterý 17. 3. 2020 omezujeme neakutní operační výkony a neakutní ambulantní vyšetření.

V rámci preventivních opatření zavedla naše nemocnice od 3. 3. 2020 do odvolání plošný zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Zároveň byl návštěvám a pacientům zamezen přístup do jídelny, kavárny a obchodu s potravinami v 1. patře. Od 10. 3. 2020 do odvolání byly zrušeny všechny akce v kongresovém centru nemocnice. Tato opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice.

V případě podezření na onemocnění způsobené koronavirem volejte na nově zřízenou informační linku 1212. Informace poskytne i Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace