Neurochirurgie (NCH)

Neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce vzniklo v roce 1990 a během dvou let se rozrostlo do současné velikosti, tj. 65 lůžek, z nichž je 8 intenzivních a 12 semiintenzivních. Ročně je na neurochirurgickém oddělení provedeno přes dva tisíce operací a dalších 11 tisíc pacientů je ošetřeno na ambulanci.


Neurochirurgie Nemocnice Na Homolce v současné době patří k předním pracovištím v České republice a zabezpečuje komplexní neurochirurgickou léčbu všech typů nervových onemocnění, které ji vyžadují.

 

Aktuální informace:

Vážení pacienti,

vzhledem k epidemii COVID 19 je tak jako v ostatních zdravotnických zařízeních neurochirurgická péče na našem oddělení určitým způsobem omezena. V důsledku rozhodnutí Krizového štábu a Vlády ČR bude přednostně poskytována péče akutním a semiakutním případům. Dobu trvání tohoto opatření v současné době nejsme schopni odhadnout.

Akutní případy je vhodné konzultovat prostřednictvím ošetřujícího neurologického či jiného odborného pracoviště resp. lékaře.

Pokud jste nový pacient a Váš stav není akutní, můžete se obrátit na naši ambulanci na tel.: 257 272 387, 257 272 397 nebo 257 273 316. Bude Vám zprostředkována telefonická konzultace. Pacienti, kteří mají plánovánu kontrolu po operaci se mohou obrátit na tel. 257 272 387, 257 272 397 nebo 257 273 316, bude jim rovněž zprostředkována telefonická konzultace.

Je nutné, aby rentgenové snímky – CT, MRI – byly v systému PACS (zajistí RTG pracoviště, kde snímky byly provedeny).

Po odeznění koronavirové epidemie obnovíme neurochirurgickou péči v plném rozsahu. Velmi nás komplikace způsobené tímto opatřením mrzí a věříme, že mimořádná situace brzy skončí.

Děkujeme za pochopení Prim. MUDr.Jan Klener, a kolektiv Neurochirurgického oddělení NNH


Slovo primáře

Pokud jde o vlastní neurochirurgickou léčbu, zaměřujeme se na léčbu mozkových nádorů všech typů; v tomto směru jsou zde prováděny i zcela nové experimentální léčby zhoubných gliomů. Oddělení má jednu z největších zkušeností u nás s chirurgickou léčbou epilepsie, kde spolupracuje s Neurologickým oddělením Nemocnice Na Homolce a dalšími neurologickými pracovišti. Spolu s Radiodiagnostickým oddělením řeší některá složitá cévní onemocnění mozku (uzávěr mozkových výdutí, cévní malformace atd.).

Místní neurochirurgie je známá i v oblasti spondylochirurgie, kde provádí všechny typy páteřních operací na všech úsecích páteře a je průkopníkem ve fixačních operacích. V letech 2008 – 2009 došlo k přestavbě operačního komplexu s instalací nové magnetické rezonance přímo na operační sál (tzv. intraoperační MRI - ioMRI), která umožňuje rychlé došetření a zvyšuje tak kvalitu operace i bezpečnost pacienta. Komplex sálů s těšným sousedstvím specializované neurochirurgické jednotky intezivní péče s 8 lůžky tak spolu s ioMRI staví Neurochirurgické oddělení Nemocnice na Homolce mezi nejlépe vybavené v Evropě.

Zeptali jsme se za Vás neurochirurga MUDr. Jana Šroubka

Co je to endoskopie, asi většina z nás tuší. V principu jde o technologii, kterou lékaři mohou prohlížet různé tělesné dutiny. Zavedou dovnitř endoskop, tedy jakousi „hadičku“ (tubus) se snímacím zařízením, a na monitoru pak sledují, jak to uvnitř vypadá. Endoskopie se v současnosti používá nejen k diagnostice, ale i jako chirurgický nástroj. Chtěli byste vědět, jak pomáhá endoskopie našim neurochirurgům?


O nás

Co do komplexnosti má neurochirurgie výjimečné postavení díky existenci Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie (Gama nůž), se kterým úzce spolupracuje a společně léčí některé komplikované nemocné. Protože je nemocnice vybavena na vysoké úrovni radiodiagnostikou a ostatními vyšetřovacími metodami včetně PETu (pozitronová emisní tomografie), je neurochirurgie schopna provádět i ta nejsložitější vyšetření.


Na co se zaměřujeme

Pokud jde o vlastní neurochirurgickou léčbu, zaměřujeme se na léčbu mozkových nádorů všech typů; v tomto směru jsou zde prováděny i zcela nové experimentální léčby zhoubných gliomů. Oddělení má jednu z největších zkušeností u nás s chirurgickou léčbou epilepsie, kde spolupracuje s Neurologickým oddělením Nemocnice Na Homolce a dalšími neurologickými pracovišti. Spolu s Radiodiagnostickým oddělením řeší některá složitá cévní onemocnění mozku (uzávěr mozkových výdutí, cévní malformace atd.).

Neurochirurgie Nemocnice na Homolce

Naše služby

Komplexní diagnostika a chirurgická léčba onemocnění a poranění mozku, míchy, periferních nervů a páteře je soustředěna do několika podoblastí:

  • Cévní neurochirurgie
  • Onkoneurochirurgie
  • Funkční neurochirurgie včetně epileptochirurgie
  • Spondyloneurochirurgie
  • Úrazová neurochirurgie a neurointenzivní péče
  • Intraoperační magnetická rezonance (iMRI)
  • Extra-intrakraniální bypass

 


Režimová opatření v Nemocnici Na Homolce v souvislosti s vývojem epidemie koronaviru COVID-19

Od úterý 17. 3. 2020 omezujeme neakutní operační výkony a neakutní ambulantní vyšetření.

V rámci preventivních opatření zavedla naše nemocnice od 3. 3. 2020 do odvolání plošný zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Zároveň byl návštěvám a pacientům zamezen přístup do jídelny, kavárny a obchodu s potravinami v 1. patře. Od 10. 3. 2020 do odvolání byly zrušeny všechny akce v kongresovém centru nemocnice. Tato opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice.

V případě podezření na onemocnění způsobené koronavirem volejte na nově zřízenou informační linku 1212. Informace poskytne i Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace