Indikace a rozsah RTG vyšetření

Typ a rozsah vyšetření určuje indikující lékař. Pacient přichází se žádankou, kde musí být uvedeno jaká oblast má být vyšetřena a důvod vyšetření.

Lebka - provádíme všechny základní projekce neurokrania i splanchnokrania, vedlejší dutiny nosní, orbity a speciální projekce na kosti skalní, temporomandibulární klouby apod.

Páteř - provádíme vždy základní projekce předozadní a bočná pro danou etáž. Zároveň je možné doplnit dynamické projekce v předklonu a záklonu případně šikmé projekce na foramina zejména u krční páteře. Systém umožňuje zhotovit i dlouhé (skládané) snímky celé páteře a dolních končetin.

Klouby a dlouhé kosti - zobrazujeme v základních většinou dvou projekcích, lze doplnit na vyžádání i speciální např. šikmé např. na os naviculare manus.

Hrudník se zaměřením na srdce a plíce - zadopřední snímek - patří mezi vůbec nejčastěji prováděný rentgen v naší nemocnici.

Rentgen břicha umožňuje ve dvou projekcích (vleže a vestoje) zhodnotit charakter kliček střevních, včetně určení přítomnosti volného plynu v dutině břišní.


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace