Co je podstatou MR vyšetření?

MR se zásadně liší od běžného rentgenového vyšetření, od vyšetření CT i vyšetření pomocí radioizotopů, protože se při ní nepoužívá ionizační záření. Při MR vyšetření působí radiofrekvenční vlny na protony (jádra atomů vodíku) v silném magnetickém poli. Excitace a následná relaxace protonů vede ke změnám radiových signálů. Tyto změny jsou počítačově zpracovány  a je z nich vytvořen obraz. V lidském těle jsou protony obsaženy v atomech vodíku, tedy vyšetření zobrazuje zejména molekuly vody, tuku, případně proteinů. Ukazuje rozdíly v množství, charakteru vazby a rozložení vodíku, případně "vody", v různých tkáních. Na základě těchto rozdílů mohou být v jednom orgánu tyto tkáně rozlišeny: např. tuk, voda, sval, šedá a bílá hmota v mozku.


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace