Proč se vyšetřuje také srdce a cévní systém?
MR si vydobyla své místo v diagnostice chorob srdce a cév zvláště v posledních letech. MR má díky své výrazné flexibilitě a neinvazivnosti konkrétní výhody pro zobrazování chorob srdce a cév:
- je zcela neinvazivní - pomocí aplikace kontrastní látky do žíly lze spolehlivě vyšetřit tepenné řečiště
- zobrazí spolehlivě nejen srdeční sval, ale i srdeční chlopně
- je schopna s vysokou spolehlivostí stanovovat funkční srdeční parametry
- pomocí moderních postupů lze určit, zdali obsahuje srdeční sval vazivové jizvy či jiné patologické změny (např. po infarktu myokardu či u hypertrofické kardiomyopatie)
- neinvazivně (bez katetrizace) lze spolehlivě vyšetřit tepenné řečiště prakticky celého těla
Jak vypadá MR přístroj?
Běžný MR přístroj je uzavřený válcovitý magnet. v němž musí pacient klidně ležet podle typu vyšetření několik jednotek až desítek minut. Někteří pacienti se mohou cítit v přístroji uzavřeni, někdy se může dostavit pocit strachu z uzavřeného prostoru (klaustrofobie). Některé novější přístroje jsou sice otevřené, ale kvalita jimi získaného obrazu může kolísat. Protože tyto otevřené přístroje nedosahují kvality tunelovitých přístrojů, jsou v naší nemocnici pouze uzavřené MR systémy.
Jak se mám připravit na vyšetření?
Protože silné magnetické pole působí na každý kovový magnetický předmět v těle, budete před vyšetřením dotazováni, zda nemáte v těle nějaký kov: např. kardiostimulátor, kochleární implantát, neurostimulátor, kovovou náhradu kloubu, kovovou svorku v těle, střepinu či projektil, kovovou šponu v oku, umělou srdeční chlopeň, různé dlahy či šrouby.
Ve většině případů chirurgem zavedené svorky, šrouby a dlahy, pokud jsou v těle déle než 4 -6 týdnů, nejsou problémem. Barviva používaná při tetování nebo líčidla okolo očí mohou obsahovat kysličníky železa a mohou se při vyšetření zahřívat. V případech nejasností můžete být poslán/a na doplňující rentgenové vyšetření, které zjistí jakýkoliv kovový předmět. Kovové zubní výplně obvykle vyšetření nijak nebrání, mohou ale způsobit deformace obrazu v oblasti obličeje nebo mozku, stejně tak jako šle nebo kovové přezky a háčky na prádle. Budete požádáni, abyste před vyšetřením odstranili všechno, co by mohlo způsobit deformace nebo artefakty MR vyšetření - jako jsou sponky do vlasů, šperky, brýle, naslouchadla a snímatelné zubní protézy. V případě nejasností, můžete být před vyšetřením zkontrolováni speciálním tělovým detektorem kovů (podobně jako na letišti). V případě, že jste těhotná, oznamte to před vyšetřením lékaři.
Co je podstatou MR vyšetření?
MR se zásadně liší od běžného rentgenového vyšetření, od vyšetření CT i vyšetření pomocí radioizotopů, protože se při ní nepoužívá ionizační záření. Při MR vyšetření působí radiofrekvenční vlny na protony (jádra atomů vodíku) v silném magnetickém poli. Excitace a následná relaxace protonů vede ke změnám radiových signálů. Tyto změny jsou počítačově zpracovány a je z nich vytvořen obraz. V lidském těle jsou protony obsaženy v atomech vodíku, tedy vyšetření zobrazuje zejména molekuly vody, tuku, případně proteinů. Ukazuje rozdíly v množství, charakteru vazby a rozložení vodíku, případně "vody", v různých tkáních. Na základě těchto rozdílů mohou být v jednom orgánu tyto tkáně rozlišeny: např. tuk, voda, sval, šedá a bílá hmota v mozku.
Jaké jsou výhody a rizika MR vyšetření?
MR zobrazení měkkých tkání, jako je mozková a míšní tkáň, svaly, šlachy, klouby a jiné, je mnohem podrobnější a zřetelnější než při vyšetření jinými metodami. MR kontrastní látky (paramagnetické) způsobují mnohem méně alergických reakcí než jodové kontrastní látky používané při běžném rentgenovém a CT vyšetření. Obraz lze snadno vyhotovit ve všech 3 základních rovinách. MR je rychlá a neinvazivní metoda. Má velký význam pro časnou diagnostiku nádorů. MR nepoužívá radiační záření.
Nezjištěné kovové implantáty mohou být silným magnetickým polem porušeny. Mohou způsobit deformaci konečného obrazu, která znehodnocuje výsledky vyšetření. MR vyšetření se obvykle neprovádí v prvních 12 týdnech těhotenství.
Jak dlouho trvá?
Běžné MR vyšetření sestává ze dvou až cca šesti sekvencí (typů měření), které trvají každá zhruba dvě až šest minut. Při každé sekvenci jsou pořízeny řezy lidským tělem v jedné z několika možných rovin (např. zprava doleva, zepředu dozadu či shora dolů).
Jak je prováděno?
Pacient se uloží na speciální stůl, který s ním zajede do otvoru přístroje. V průběhu vyšetření slyší pacient hluk (připomínající až údery kladivem), který je způsoben zapínáním a vypínáním magnetických cívek. Je-li vyšetřováno dítě, mohou být ve vyšetřovně rodiče nebo doprovod. Vyšetření zpravidla trvá 15 až 45 minut, i když speciální vyšetření mohou být i delší, o čemž Vás budeme informovat. Pacient bude požádán, aby byl během měření v klidu a nepohyboval se, i když mezi jednotlivými sekvencemi jsou drobné pohyby možné. V některých případech může být při vyšetření použita kontrastní látka, která se aplikuje nitrožilně.
Co budu cítit během vyšetření?
MR vyšetření je nebolestivé, ale někteří pacienti se mohou cítit nepohodlně, protože musí určitou dobu velmi klidně ležet. Někteří mohou mít pocit strachu z uzavřeného prostoru, mohou mít i pocit tepla ve vyšetřované oblasti. Tento pocit je normální, ale pokud by pacienta obtěžoval, měl by informovat lékaře. Pokud vyšetření vyžaduje nitrožilní podání kontrastní látky, můžete mít nemocný během aplikace pocit chladu. Pacienti si však nejčastěji stěžují na hluk připomínající údery kladiva. Je možné jej ztlumit ucpávkami uší, případně sluchátky.
Kdo hodnotí výsledky ?
Vyšetření hodnotí lékař - radiolog, který má dostatečné zkušenosti s MR.
Proč se vyšetřuje muskuloskeletální systém?
Vyšetření magnetickou rezonancí (MR) umožňuje lékaři lokalizovat a určit příčinu bolesti, otoku a krvácení v okolí kostí a kloubů. MR může odhalit i velmi malé trhliny a poranění šlach, vazů, menisků a svalů a dokonce i zlomeniny, které nejsou viditelné při běžném rentgenovém vyšetření.
Kromě toho MR zobrazí degenerativní onemocnění jako je artróza, zánět kloubu (artritida), poškození kloubních chrupavek nebo výhřez meziobratlové ploténky. Toto vyšetření lze použít i pro průkaz infekcí kostní tkáně (osteomyelitida) a nádorů (metastázy do kostí a kloubů).
Proč se mozek a páteř vyšetřují MR?
Magnetická rezonance (MRI) mozku zaujala pevné místo v neuroradiologické diagnostice, navigaci a výzkumu. Obecně lze říci, že MRI mozku je až na několik výjimek nejcitlivější metodou pro posouzení morfologie a patologie mozku. Indikace zahrnují především nádorová onemocnění, zánětlivá onemocnění - zvláště pak demyelinizační onemocnění bílé hmoty (roztroušená skleróza), záchvatovitá onemocnění, cévní onemocnění, neurodegenerativní onemocnění, vrozené vady, hydrocephalus všech typů, bolesti hlavy, psychické změny včetně psychotických onemocnění, onemocnění hypofýzy a mozkových nervů; následky úrazů hlavy zvláště se zaměřením na difusní axonální poranění a rozpadové produkty hemoglobinu (ferritin a hemosiderin). MRI je možno provést (ale je méně vhodné) u akutních krvácení a v případě posouzení fraktur lebky (zde je lepší provést CT - počítačovou tomografii).
MRI vyšetření páteře má své pevné místo v diagnostickém algoritmu páteřních onemocnění. Elegantně určí výši poškození, lépe než jiné zobrazovací metody zobrazí měkké tkáně - tedy ploténky, vazy a míchu s míšními nervy. Nemocný segment lze vyšetřit ve 3 prostorových rovinách, což též jiné metody nedovolují. Oblast lze poté dovyšetřit pomocí počítačové tomografie (CT). Nejčastější indikací k provedení MRI páteře jsou degenerativní onemocnění, MRI zcela suverénně zobrazí zúžení páteřního kanálu i výhřez ploténky, je ideální metodou pro předoperační plánování. MRI je rovněž metodou volby u nádorových a zánětlivých onemocnění. Pacienti se spinálním traumatem jsou často indikováni k MRI vyšetření akutně.
Nespornou výhodou MRI je skutečnost, že neužívá ionizující záření, takže vyšetření lze bez problémů opakovat.
Mohu jít na MR vyšetření pokud kojím?
Kojící ženy lze na MR vyšetřovat, ovšem bez použití kontrastní tekutiny. V případě, že se do žíly aplikuje gadoliniová kontrastní látka, je nutné kojení na 24 hodin vysadit. Látka se totiž vylučuje i do mateřského mléka. V tomto případě doporučujeme, aby matka odstříakla mléko do zásoby na 24 hodin.
Mohu jít na vyšetření v těhotenství?
Nedoporučujeme vyšetřovat ženy v prvních třech měsících těhotenství s výjimkou pouze jasně odůvodněných případů. Těhotným ženám nemůže být podávána gadoliniová kontrastní látka do žíly, protože se dostává i do oběhu plodu, odkud se velmi špatně zpětně filtruje pryč.
Kdo nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí (MR)?
Kdokoliv s implantovaným kardiostimulátorem ("budík na srdce") je zcela vyloučen z vyšetření. Pro takového jedince je nebezpečné i samotné přiblížení se k přístroji.
Výjimkou je nový druh kardiostimulátoru, který je tzv. "MR kompatibilní". S ním lze sice podstoupit MR vyšetření, ale je nutné v den vyšetření zkontrolovat, zda jde opravdu o tento typ (to znamená provést RTG snímek hrudníku). Před vyšetřením musí být kardiostimulátor přepnut do tzv. bezpečného režimu, což provádí odborně vyškolený personál - v naší nemocnici na kardiologickém, resp. arytmologickém oddělení. Tento kardiostimulátor se používá zhruba od roku 2010, a to jen u některých nemocných. Každý pacient obdrží s MR kompatibilním kardiostimulátorem kartičku s informacemi o typu a charakteru přístroje.
Vyšetření rovněž nelze provádět u pacientů s implantátem ve vnitřním uchu (tzv. kochleární implantát).
Velké opatrnosti je třeba dbát u jakéhokoliv kovového předmětu v těle (náhrady kloubů, svorky na cévách, cizí předměty). V takovém případě je třeba konzultovat personál MR pracoviště. Vyšetření se dále obvykle neprovádí v prvých třech měsících těhotenství.
Co udělat, když mám klaustrofobii?
Klaustrofobie je strach z uzavřených prostor. Pacienti, kteří trpí klaustrofobií, u nichž je nutné provedení MR vyšetření, musí informovat svého indikujícího lékaře, který tuto skutečnost uvede na žádance a zároveň konzultuje vhodný postup s RDG oddělením. Pacienti se mohou také samostatně informovat o možnostech řešení přímo na našem MR pracovišti RDG oddělení.