Co je to CT srdce a CT koronarografie?

Jedná se o speciální vyšetření na CT, kdy je vyšetření nutné synchronizovat se srdeční činností, aby se zamezilo pohybovým artefaktům. Proto se přikládají na pacienta EKG elektrody a sleduje se EKG křivka. Během vyšetření se startuje CT právě podle EKG křivky a případně i výsledné obrazy se rekonstruují podle zachycené EKG křivky. Důvodem je snaha virtuálně srdce zastavit a tím pádem umožnit co nejlepší zhodnocení srdce ať už morfologicky (anatomický vzhled) nebo fyziologicky (výpočet parametrů srdečních oddílů), označuje se CT srdce.

CT koronarografie je zobrazení a hodnocení věnčitých tepen srdce, neboť CT se stává dominantní neintervenční vyšetřovací metodou právě věnčitých tepen srdce s minimálními komplikacemi pro pacienta a s provedením celého vyšetření ambulantně. U CT srdce i CT koronarografie se vždy nutná aplikace jodové kontrastní látky nitrožilně.

Technik zobrazení srdce na CT je více. Vyšetřující lékař - radiolog volí vyšetřovací protokol podle aktuální tepové frekvence pacienta, pravidelnosti tepu a hlavně podle indikace.


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace