Otázky a odpovědi k CT
V tomto místě níže můžete nalézt odpovědi na nejčastěji kladené otázky.
V tomto místě níže můžete nalézt odpovědi na nejčastěji kladené otázky.
Jde o zařízení pracující s rentgenovým zářením podobně jako běžný RTG přístroj, na kterém se zhotovují např. snímky plic nebo kostí, ale na rozdíl od klasického rentgenového přístroje, kde je zdroj záření (rentgenka) i detektor záření procházejícího vyšetřovanou osobou nehybný, u CT rotuje rentgenka i detekční systém okolo těla pacienta, který je tak ozařován postupně z různých směrů po celém obvodu těla. Detektory zaznamenávají množství záření procházející tělem pacienta a z těchto dat jsou pak počítačově zrekonstruovány jednotlivé obrazy. Na CT vyšetření získáme sadu po sobě jdoucích tenkých vrstev, ze kterých lze mnohem přesněji hodnotit jednotlivé orgány, jejich strukturu a eventuelní patologické stavy.
Za objev principu CT a sestrojení prvního funkčního přístroje byla pánům Housfieldovi a Cormackovi udělena v roce 1979 Nobelova cena.
O přípravě by vás měl poučit indikující / odesílající lékař. Často je při CT vyšetření nutná aplikace jodové kontrastní látky do žíly. O aplikaci vždy rozhoduje vyšetřující lékař - radiolog.
Pro zabránění event. alergických reakcí na tuto látku se užívá před vyšetřením některý antialergický lék, nejčastěji Prednison 20mg - 12, 6 a 2 hodiny před vyšetřením. Střeva se v indikovaných případech nechávají naplnit (pitím) ředěnou jodovou kontrastní látkou nebo u CT enterografie Mannitolem. Samostatnou specifickou přípravu vyžaduje zobrazení tračníku CT kolonografie.
Na vyšetření páteře, HRCT plic, vedlejších dutin nosních a kostí spánkových není žádná příprava nutná, protože se vyšetřují v naprosté většině případů nativně.
Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem. Pokud máte k dispozici nějaké lékařské nálezy či obrázky z předchozích vyšetření, které mají souvislost s požadovaným CT vyšetřením, pak je vezměte s sebou nebo vyžádejte včas jejich poslání z jiného pracoviště systémem ePACS.
CT angiografie (CTA) je o zobrazení cév pomocí CT přístroje. Vyšetření probíhá podobně jako běžné CT vyšetření, pro zobrazení cév je nutné vždy podat jodovou kontrastní látkou do žíly. Kontrastní látka prochází cévami v těle a tato náplň cévy zobrazí. Pro docílení dobré náplně cév podáváme injekci kontrastní látky automatickým injektorem, kde přesně nastavujeme rychlost průtoku a množství podané látky. Pro lepší hodnocení cév vyšetřující lékař zhotovuje z pořízených obrázků další rekonstrukce v jiných rovinách, případně i trojrozměrné rekonstrukce cév.
Jedná se o speciální vyšetření na CT, kdy je vyšetření nutné synchronizovat se srdeční činností, aby se zamezilo pohybovým artefaktům. Proto se přikládají na pacienta EKG elektrody a sleduje se EKG křivka. Během vyšetření se startuje CT právě podle EKG křivky a případně i výsledné obrazy se rekonstruují podle zachycené EKG křivky. Důvodem je snaha virtuálně srdce zastavit a tím pádem umožnit co nejlepší zhodnocení srdce ať už morfologicky (anatomický vzhled) nebo fyziologicky (výpočet parametrů srdečních oddílů), označuje se CT srdce.
CT koronarografie je zobrazení a hodnocení věnčitých tepen srdce, neboť CT se stává dominantní neintervenční vyšetřovací metodou právě věnčitých tepen srdce s minimálními komplikacemi pro pacienta a s provedením celého vyšetření ambulantně. U CT srdce i CT koronarografie se vždy nutná aplikace jodové kontrastní látky nitrožilně.
Technik zobrazení srdce na CT je více. Vyšetřující lékař - radiolog volí vyšetřovací protokol podle aktuální tepové frekvence pacienta, pravidelnosti tepu a hlavně podle indikace.
CT kolonoskopie (CTc) také někdy nazývaná virtuální CT kolonoskopie je další speciální vyšetření na CT, kdy lze zachytit celé tlusté střevo rozvinuté plynem a následně je možné tímto střevem virtuálně projít a prozkoumat všechny patologické změny na jeho stěně obdobně jako to provádí gastroenterolog klasickou kolonoskopií.
Výhoda je, že je možné zhodnotit také celou dutinu břišní a případný vztah nalezené patologie ve stěně tlustého střeva k okolí. Nevýhodou je nemožnost odběru bioptického materiálu, jako je to možné u klasické kolonoskopie.
Příprava na vyšetření je speciální. Pacient 3 dny před vyšetřením jí jen bezezbytkovou stravu a večer před vyšetřením pije nejčastěji Fortrans, po kterém dochází k výraznému vyčištění celého tračníku. Na vyšetření se dostavuje pacient na lačno, avšak pití tekutin je doporučováno. Těsně před vyšetřením je do konečníku zavedena trubička, kterou se naplní tlusté střevo vzduchem. Současně pacient dostává do žíly Buscopan, aby se na cca 15 minut zastavila peristaltická činnost střev. Vyšetření se provádí na břiše a poté na zádech. Lékař posléze oba náběry posuzuje s využitím speciálního softwaru k virtuálnímu průchodu střevem.
CTc vyšetření není konkurencí klasické kolonoskopie, ale spíše jejím doplňkem, neboť zejména u pacientů, kde nelze provést kolonoskopii je tato metoda velmi přínosná. Často se také CTc doplňuje po neúspěšné klasické kolonoskopii v jeden den, kdy se pacientovi ušetří jedna příprava Fortransem. CTc je metoda dobře snášená pacienty.
Vyšetření je nevhodné u lidí, kteří nedodrží dietu nebo odmítají vyčištění střev Fortransem před vyšetřením, neboť zbytky stolice v tračníku překrývají jiné patologie. Současně má také kontraindikace podávaný Buscopan, který se nesmí podat u pacientů se zeleným očním zákalem (glaucom) a není příliš vhodný také u pacientů s hyperplazií prostaty, neboť způsobuje dočasně ztížené močení.
CT enterografie (CTe) je metoda vhodná k vyšetřování kliček tenkého střeva a zhodnocení případných patologií zde se nacházejících.
Samotné vyšetření se neliší od vyšetření CT břicha. CT enterografie se liší přípravou.
Pacient před vyšetřením 24 hodin jí jen bezezbytkovou stravu, aby v kličkách tenkého střeva nebyly pevné zbytky stravy. Pacient se dostaví na vyšetření lačný, avšak pít přiměřeně může stále. Těsně před vyšetřením pomalu vypije 1,5l roztoku Mannitolu, nevstřebatelného cukru , který distenduje kličky střevní a usnadňuje jejich hodnocení. Během prováděného vyšetření je podáván Buscopan na zastavení peristaltiky střev a kontrastní látka nitrožilně, která zvýrazňuje většinu případných patologií.
Po vyšetření pacient může normálně odejít domů, je však nutné počítat s možností průjmů, které se pravidelně po vyšetření dostavují, neboť Mannitol se nevstřebává a tudíž odchází z těla jako řídká stolice. S tímto musí pacienti počítat, zejména pokud cestují po vyšetření domů na delší vzdálenost.
CT perfuze (CTp) je dynamické CT vyšetření menšího úseku lidského těla, většinou je zaměřeno na jeden orgán.
Vyšetření probíhá tak, že je aplikován menší bolus jodové kontrastní látky vyšší rychlostí nitrožilně. Samotné skenování se vícekrát opakuje a toto následně umožňuje hodnotit v čase charakter sycení sledované sledované tkáně, rychlost i intenzitu. Z takto získaných dat se potom rekonstruují perfuzní mapy, které pomáhají vizualizovat případně změny.
Nejčastěji vyšetřovaným orgánem je mozek, na kterém lze zachytit počínající iktus (cévní mozkovou příhodu) v době, kdy na ostatních zobrazovacích metodách včetně klasického CT mozku nejsou patrné žádné změny. Pouze perfuze již může ukázat na probíhající změny mozku, které lze v časné fázi úspěšně léčit vhodnou intervencí.
Dalším orgánem na CT perfuzi jsou játra, kde lze zhodnotit prokrvení jater jak portálním řečištěm, tak jaterní tepnou.
Jedná o dynamické CT vyšetření podobně jako CT perfuze zaměřené však na cévy.
Jsou stavy, které se špatně zachycují při pouze jednom standardním náběru a právě dynamické vyšetření (více náběrů za sebou) nám umožňuje sledovat tyto stavy a řádně je zhodnotit.
Jedná se zejména o sledování zatékání krve „kam nemá“ tzv. leaky u pacientů se zavedeným stengraftem (většinou arteficiální trubice zavedená do cévy, aby překlenula patologicky dilatovanou či jinak poškozenou část cévy). Nejčastěji je stentgraft používán na různé úseky aorty. A právě leaky jsou jedním z komplikací takové léčby, většinou ukazují okrajovou netěsnost zavedených stentgraftů. 4D CTAG je elegantní metoda na hodnocení těchto netěsností.
Dalším využitím 4D CTAG jsou stavy po rekonstrukčních operacích cév zejména tepen krku, kdy je nutné zhodnotit směr toku krve. Dynamické vyšetření nám toto umožňuje. Tato metoda je elegantní, bohužel vzhledem k délce náběru trvajícím 30-60s je zde poněkud vyšší dávka záření než na běžném CT vyšetření.
Náš CT přístroj má dvě rentgenové lampy a dva nezávislé detektorové systémy. Umožňuje proto současně vyšetřovat zobrazovanou tkáň dvěma různými napětími na rentgenkách. Vzhledem k tomu, že různé tkáně mají různou schopnost absorbovat (pohlcovat) záření o odlišných energiích, lze při CT vyšetření s Duální energií rozlišovat samostatně kosti, jód v cévách případně další tkáně a struktury např. ledvinové konkrementy či dnavé tofy v okolí kloubů končetin. Právě podle získaných informací o složení konkrementů lze následně volit vhodnou terapii.
Naše nemocnice se snaží dlouhodobě snižovat radiační dávky, které pacient obdrží během vyšetřování na rentgenových přístrojích. Pořízením kvalitního CT přístroje - Somatom Definition Flash bylo dosaženo snížení jednotlivých dávek na vyšetření o 30 až 70% proti starším přístrojům.
Současně bylo možné snížit dále dávku záření pomocí nového rekonstrukčního algoritmu, který počítá jednotlivé řezy opakovaně pod názvem SAFIRE. Jedná se o iterativní rekonstrukční algoritmus nové generace, se kterým lze vyšetřovat pacienty se sníženými vyšetřovacími parametry, aniž bychom ovlivnili výslednou kvalitu obrazu. Naší snahou zůstává tudíž vysoká kvalita vyšetření, ale současně co možná nejnižší dávky záření.
CT přístroj umístěný v nemocnici Na Homolce umí vyšetřovat velké úseky lidského těla ve velmi krátkých akvizicích. Např. u vyšetření CT hrudníku trvá doba náběru 0,7-0,9s (tedy méně než jednu vteřinu). Obdobně CT hrudníku, břicha a malé pánve netrvá déle než 2,5s. Při takto rychlých vyšetřeních mizí pohybové artefakty ze všech orgánů a přitom takto pořízené CT snímky mají stále vysokou kvalitu.
Dnes i pacienti, kteří mají obtíže se zadržením dechu, mohou být kvalitně bez problémů vyšetřeni a nemusí se obávat rozdýchání snímků. Flash mód zároveň snižuje radiační dávku o 20-30% proti běžnému vyšetření.
Ano, CT vyšetření je bezpečné.
Protože však CT využívá rentgenových paprsků, je pacient v riziku expozice takovému rentgenovému - ionizujícímu záření, podobně jako u jiných RTG vyšetření. Proto se vždy snažíme zvažovat rozsah a charakter CT vyšetření a optimalizovat parametry pro konkrétního pacienta.
U mnoha CT vyšetření je nutná aplikace jodové kontrastní látky nitrožilně, u které je jisté riziko alergických reakcí. V případě již známé alergie na kontrastní látky případně obecně přítomnosti různých alergií u pacienta je nutné tuto skutečnost hlásit předem.
Obecně lze říci, že dávka při CT je znatelně vyšší než při běžném RTG vyšetření (snímky plic či kostí). Snahou našeho RDG oddělení je dávku snižovat až minimalizovat. To se daří díky dodržování indikací, správných vyšetřovacích postupů i pořizováním kvalitních přístrojů, jako je právě používaný CT Somatom Definition Flash a s využitím jeho nových vyšetřovacích módů - Flash či nových rekonstrukčních algoritmů SAPHIRE.
Pro konkrétní dávky z provedeného vyšetření je možné se cíleně doptat u obsluhy CT přístroje.
CT vyšetření je nebolestivé, "bolestivé" může být jen zavedení kanyly do žíly - podobně jako např. odběr krve. Během aplikace kontrastní látky může pacient pociťovat některé nepříjemné pocity, jako je např. teplo po těle, pachuť v ústech, pocity na močení apod.
Vyšetření provádí zkušený radiologický asistent či laborant pod vedením lékaře - radiologa.
Budete požádáni, abyste si odložili oblečení tak, jak je to nezbytně nutné, poté si lehnete na stůl CT přístroje. Před vyšetřením hlavy a krku je třeba sejmout náušnice a řetízky z krku. Pokud je nutno podat nitrožilně kontrastní látku, bude Vám zavedena do žíly kanyla.
Během vyšetřování budete projíždět prstencem CT přístroje, z mikrofonu Vám během vyšetření budeme dávat instrukce k zadržení dechu, omezení polykaní apod. Přitom Vám bude aplikována kontrastní látka do žíly, většinou automatickým injektorem. Celé vyšetření trvá 5-20 minut. Pokud Vám byla podána kontrastní látka do žíly, počkáte ještě 15 minut v čekárně, jinak můžete po ukončení vyšetření ihned odejít.
Vyšetřující lékař - radiolog po skončení vyšetření vyhodnotí pořízené obrázky. Často ještě provádí další dodatečné počítačové rekonstrukce a zpracování, což může trvat určitý čas (od několika minut do několika hodin podle typu vyšetření). Nedoporučujeme proto čekat hned na popis.
Nález lékař poté zapíše do nemocničního informačního systému. Od okamžiku odeslání je nález i pořízené snímky k dispozici oprávněným osobám v rámci naší nemocnice.
Pokud Vás posílá lékař z ambulance mimo nemocnici, bude tento nález Vašemu indikujícímu lékaři zaslán poštou.
Vaše pořízené snímky si můžete nechat vypálit hned po vyšetření na CD. Kopie je zpoplatněna dle platného ceníku NNH. Pokud o CD dopředu požádá indikující lékař, je kopie provedena zdarma. Formulář žádosti ZDE.
Snímky je možné na vyžádání pacienta či indikujícího lékaře také zcela zdarma zaslat systémem ePACS do jiné nemocnice.
Ano.
Kardiostimulátor ani jiné náhrady lidského těla či cizí předměty neznemožňují vyšetření.
V okolí kovových předmětů se však mohou tvořit artefakty, zobrazení může být rušeno a vyšetření zde bude pravděpodobně méně přínosné.
Ano.
Pouze po rentgenovém vyšetření trávicí trubice (jícnu, žaludku či střev - irrigografie) je CT vyšetření břicha a pánve méně přínosné, protože baryová kontrastní látka používaná při těchto typech vyšetření znehodnocuje CT zobrazení. V tomto případě je před CT vyšetřením nutno střevo vyprázdnit. Stačí počkat několik dní nebo použít projímadla.
Během CT vyšetření není slyšet žádný silnější hluk ani nepříjemné zvuky.
Samotné vyšetření trvá zhruba 5-10 minut.
Ve výjimečných případech je indikováno pití ředěné jodové kontrastní látky nebo u CT enterografie Mannitol. Tato příprava oddálí samotné provedení vyšetření o 15-45 minut.
Doporučujeme pacientům počítat vždy s časovou rezervou na celé vyšetření. V ojedinělých případech může být vyšetření posunuto upřednostněním jiného pacienta v akutním závažném stavu. O pořadí vyšetřování rozhoduje vždy lékař - radiolog na CT. Čas objednání k vyšetření je proto jen orientační.
Klasické CT vyšetření nezanechává žádné stopy na těle.
Kontrastní látka je po nitrožilní aplikaci ihned vylučována ledvinami. Pacient by měl proto po vyšetření vypít nejméně litr vody, aby se ledviny rychleji kontrastní látky zbavily.
Vypitá kontrastní látka na vyšetření břicha či malé pánve se nevstřebává, ve velmi vzácných případech může způsobit jednorázový průjem. V případě vyšetření CT enterografie pije pacient Mannitol, který následně odchází jako řídká stolice až průjem.
Alergické reakce jsou v současnosti vzácnější, přesto se mohou vyskytnout. Buď ihned po vyšetření, pomůže řešit obsluhující personál na CT, nebo opožděně. V takovém případě vyhledejte svého ošetřujícího lékaře.