Kardiochirurgie (KCH)

          Motto: „Každý člověk je zámožný, pokud má zdravé ruce a rozum.“— Tomáš Baťa

   
     Kardiochirurgické oddělení se jako samostatné pracoviště oddělilo z Oddělení cévní chirurgie v roce 2002. Nyní jsme jako součást Komplexního kardiovaskulárního centra Nemocnice Na Homolce dlouhodobě jedním z největších pracovišť v Čechách. Každoročně provádíme kolem 800 kardiochirurgických operací.  Jsme vysoce specializované nadregionální centrum – operujeme pacienty všech zdravotních pojišťoven z celé České republiky.               

 

 

 

 

Péče o pacienty

Poskytujeme komplexní chirurgickou léčbu onemocnění srdce a velkých nitrohrudních cév.

Soustřeďujeme se na náročné oblasti kardiochirurgie jako jsou záchovné operace srdečních chlopní, operace akutních a chronických onemocnění hrudní aorty, operace vrozených srdečních vad u dospělých pacientů a chirurgická léčba arytmií.

Zajišťujeme i chirurgickou léčbu pacientů s ischemickou chorobou srdeční a jejích komplikací.             

   
  
 

 

   

Miniinvazivní operace

Nemalou část našich operací provádíme minimálně invazivně - z malých řezů na straně hrudníku za pomoci endoskopických kamer a nástrojů.

Velkou pomoc nám při tom poskytuje i robotický systém da Vinci, kdy některé operace srdce provedeme pouze z několika malých vpichů.

     
 

 

Slovo primáře...

MUDr. Iva Skalského, Ph.D.

     


Věda a vzdělávání

Na našem pracovišti probíhá pregraduální i postgraduální výuka lékařů a studentů medicíny a ošetřovatelství.

Účastníme se klinického výzkumu – na pracovišti probíhají klinické studie z oblasti kardiochirurgie a kardiologie. Na jejich řešení jsme obdrželi několik grantů Ministerstva zdravotnictví ČR.


Kardiochirurgické oddělení je pacientům k dispozici 24 hod/ 7 dní v týdnu.

V týmové mezioborové spolupráci, podpořené moderním technickým zázemím vidíme budoucnost péče o pacienty s onemocněním srdce.


Specializované programy kardiochirurgického oddělení

  • Centrum pro chlopenní vady sleduje pacienty s chlopenní vadou před i po operaci. Provádí operace srdečních chlopní - záchovné operace - tzv. plastiky a náhrady nemocných chlopní protézami. U onemocnění aortálního kořene provádí remodelační záchovné operace aortální chlopně a kořene.
  • Centrum pro onemocnění mitrální chlopně
  • Centrum pro léčbu onemocnění hrudní aorty se zaměřuje na operativní a endovaskulární léčbu nemocných s výdutěmi a disekcemi aorty,  jejich přípravu k výkonům i dlouhodobé sledování
  • Centrum pro léčbu vrozených srdečních vad v dospělosti. Ambulance pro záchyt a sledování těchto nemocných, jejich diagnostiku a přípravu ke kardiologickým intervenčním a kardiochirurgickým výkonům. Vlastní operativní léčba a pooperační péče je zajištěna odborníky na vrozené srdeční vady - chirurgy, kardiology, anestesiology, intervenčními radiology a dalšími.

  • Program peroperačních kryoablací pro pacienty s fibrilací síní - operace MAZE v několika modifikacích
  • Program chirurgické léčby srdečního selhání s implantací biventrikulárních kardiostimulátorů s použitím QLV mapování
  • Program miniinvazivní kardiochirurgie u vhodných pacientů jsou operace prováděny miniinvazivně endoskopicky nebo s použitím robotického systému Da Vinci. 

 


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 1221.

Covid - více informací >>

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace