Certifikáty JCI

V květnu 2017 jsme popáté obhájili mezinárodní akreditaci od Joint Commission International (JCI).

Poprvé tento prestižní mezinárodní certifikát kvality získala nemocnice v červnu 2005, podruhé ho obhájila v roce 2008. Při druhém auditu (reakreditaci) musela nemocnice nejen prokázat udržení nastavené úrovně kvality služeb, ale také jako první nemocnice v České republice implementovat nové standardy JCI platné od 1.1.2008. Nemocnice Na Homolce obhájila tento certifikát potřetí v červnu 2011.

Původních 368 standardů bylo rozšířeno; v nových standardech se klade velký důraz zejména na zajištění bezpečí pacientů během hospitalizace a prevenci omylů při poskytování péče. Součástí standardů se staly tzv. Bezpečností cíle JCI. Tyto cíle mapují „rizikové“ situace během pobytu pacienta v nemocnici. Ukládají například, že si nemocnice musí stanovit jasná pravidla pro identifikaci pacienta (např. jako prevenci záměny pacienta a provedení výkonu na jiném pacientovi), postup na kontrolu správné strany operace (jako prevenci provedení operačního výkonu například na jiné končetině) nebo pravidla pro ordinaci a podávání léků. Součástí bezpečného poskytování péče jsou i jasná pravidla pro vzájemné sdělování informací o pacientech mezi zdravotníky – tedy bezpečná komunikace.

Při reaktreditacích prováděli auditoři kontrolu takzvanou metodou Stopař. Je založená na sledování individuální stopy pacienta napříč nemocnicí. Auditoři prověřovali v dokumentaci pacienta veškeré činnosti nemocnice, s nimiž pacient přichází do styku od příjmu přes laboratorní vyšetření, ambulantní či hospitalizační péči, operaci až po stravovací provoz. Pozornost auditorů JCI byla též zaměřena na systém řízení kvality, na technickou bezpečnost provozu nemocnice, personalistiku, nemocniční informační systém a podobně.

Akreditace se uděluje na období tří let. Pokud si nemocnice bude chtít certifikát udržet, musí se o něj za tři roky znovu ucházet a doložit zlepšení a optimalizaci postupů, zejména právě v oblasti řízení rizik, personálního řízení a kompetencí lékařů, lékové politiky či kontinuální tvorby odborných standardů.

Joint Commission International je mezinárodní organizace, která od roku 1998 akredituje zdravotnická zařízení mimo USA. Je dceřinou společností společnosti JCAHO, která je největší kreditující organizací v USA s dlouholetou tradicí. Mimo spojené státy je dnes přes 80 nemocnic akreditovaných dle JCI.

Certifikat KCI 2017 Certifikát JCI 2014 Certifikát JCI 2011 Certifikát JCI 2008 Certifikát JCI 2005
JCI 2017 JCI 2014 JCI 2011 JCI 2008 JCI 2005


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

V případě podezření na onemocnění koronavirem volejte číslo 1212. Informace poskytne i Státní zdravotní ústav na číslech 724 810 106 a 725 191 367. Z preventivních důvodů, v souvislosti s možností šíření nákazy koronavirem platí v Nemocnici Na Homolce od 3. března 2020 do odvolání plošný zákaz návštěv.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace