Nemusíte snášet bolest

Milí pacienti, většina z nás se při pobytu v nemocnici strachuje, jak bude snášet bolest. Současná péče umožňuje do značné míry bolest odstranit nebo ji utišit na snesitelnou úroveň. Odstraňování a zmenšování bolesti tvoří důležitou součást účinné léčby Vašeho onemocnění. Základem úspěšné léčby bolesti je Vaše osobní vyjádření. Pokud nám o své bolesti řeknete, zlepšíte možnosti její léčby a umožníte nám nastavit léčbu tak, aby Vám přinesla opravdu úlevu.

Nemusíte mlčky trpět. Svěřte se nám s Vaší bolestí. 
Řekněte nám co nejdříve, jaký druh bolesti máte a jak je intenzivní. 
To je nejlepší způsob, jak Vám účinně pomoci.

Mluvení o bolesti je velmi důležité pro zlepšení Vašeho zdravotního stavu, protože, kromě jiného, bolest může omezit Váš pohyb, vyčerpává tělesně i duševně a naruší Vaše zotavení během léčebného procesu. Nedostatečně léčená bolest může zvýšit riziko komplikací spojených s Vaší operací a následným zotavením.

Budeme se Vás ptát, jak silnou cítíte bolest. K určení jak závažná je Vaše bolest nám pomáhá takzvaná vizuální analogová škála, stupnice, podle které si Vy sami řeknete, jak silně cítíte svojí bolest. Stupnice má deset bodů a každý z nich je popsaný slovním doprovodem, popisem míry bolesti. Podívejte se do dolní části tohoto letáku. Dále budeme zjišťovat místo, začátek, dobu trvání bolesti a jakékoliv změny. Vaše určení míry bolesti, úlevy po podání léků a dalších pocitů s bolestí spojených nám umožní navrhovat léčbu bolesti, která bude odpovídat potřebám každého jednoho z Vás.

Prosíme informujte sestru nebo lékaře okamžitě, když ucítíte bolest! 
Neváhejte se ptát, potřebujete-li další informace. 
Jsme tu, abychom Vám pomáhali.

Vizuální analogová škála bolesti