, rubrika Aktuality

Dnes si připomínáme Světový den epilepsie

Diagnostice a léčbě epilepsie se v Centru pro léčbu epilepsie Nemocnice Na Homolce věnuje tým složený z neurologů-epileptologů, radiologů, psychologů a neurochirurgů. Lékaři mají k dispozici epileptologickou monitorovací jednotku, tříteslovou magnetickou rezonanci (MR), gama nůž, pozitronovou emisní tomografii (PET) či intraoperační MR, a to vše v rámci jedné nemocnice.

Pacienti s epilepsií způsobenou tzv. hipokampální sklerózou, kteří nereagují na léčbu, mohou po důkladné analýze epileptologů pod vedením doc. MUDr. Zdeňka Vojtěcha, Ph.D. u nás podstoupit operační zákrok, při němž mu neurochirurgové v oblasti spánkového laloku odstraní postiženou tkáň – hipokampus (mořský koník). Díky této operaci se většina pacientů vrací do života zcela vyléčena a bez záchvatů. Tyto zákroky provádí tým neurochirurga MUDr. Jana Šroubka. Součástí týmu je i neuropsycholožka doc. PhDr. Lenka Krámská, Ph.D, která pacientům podstupujícím náročný chirurgický zákrok poskytuje neuropsychologickou péči před operací, ale i několik let po ní. Provádějí se kontrolní neuropsychologická vyšetření, díky nimž se sleduje vývoj paměti, pozornosti a dalších důležitých funkcí, ale také nálady a kvality života. Výsledky jsou povzbudivé. Většina pacientů má v případě vymizení záchvatů šanci na zlepšení psychické výkonnosti a celkové životní spokojenosti. V Nemocnici Na Homolce se ročně operuje zhruba 40 pacientů s farmakorezistentní epilepsií.


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 1221.

Covid - více informací >>

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace