, rubrika Aktuality

Světový den proti mozkové mrtvici – lepší planý poplach než přijet pozdě

Mozková mrtvice je obávaný strašák. My vás ale strašit nechceme, jen bychom rádi u příležitosti Světové dne proti mozkové mrtvici připomněli, jak je důležité poznat příznaky tohoto závažného onemocnění a zavolat včas pomoc.

Mezi nejtypičtější příznaky mrtvice patří: porucha hybnosti tváře, nesrozumitelná řeč, omezená hybnosti končetin na jedné straně těla, ale i silná bolest hlavy, neostré vidění nebo závrať. I když se zdá, že některé z těchto projevů odezněly, není na co čekat a raději ihned volat záchrannou službu, která nemocného odveze do specializovaného centra, kde na léčbě spolupracuje řada odborností. Pacient neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce měl štěstí, že byl se svými blízkými, kteří mu pomoc zavolali a on po týdnu léčby mohl opět mluvit a hýbat rukou. Náročná rehabilitace a péče logopeda ho však ještě čeká. Jestli někde jde o minuty, pak právě u mozkové mrtvice.


V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 1221.

Covid - více informací >>

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace