, rubrika Aktuality

Gastroenterologové z Homolky provedli unikátní endoskopický zákrok

Gastroenterologové z Nemocnice Na Homolce provedli jako první v České republice unikátní endoskopický zákrok při léčbě poškozených žlučových cest, který prezentovali na Českém a slovenském gastroenterologickém kongresu v Praze. Při operaci žlučníku se může stát, že dojde k poranění žlučových cest, které odvádějí žluč z jater do dvanácterníku.

V tomto případě je nutné zpravidla našít žlučovod na část tenkého střeva, aby žluč mohla volně odtékat. Velmi vzácně potom může nastat případ, kdy dojde k zúžení tohoto nově vytvořeného propojení, což může být pro pacienta až smrtelně nebezpečné. Naši gastroenterologové vyřešili tento případ tak, že pronikli endoskopem z dvanácterníku do protilehlé kličky tenkého střeva, a odtud obnovili průchodnost zjizveného napojení žlučovodu na tenké střevo. Vše proběhlo bez komplikací a celá operace trvala 2 hodiny. Jednalo se o výjimečný a poměrně složitý terapeutický zákrok, díky kterému se pacientka vyhnula otevřené chirurgické operaci a mohla se tak rychle vrátit do aktivního života bez jeho zhoršené kvality.

Český a slovenský gastroenterologický kongres

Takto vypadá reálný záběr z kamerky endoskopu při zákroku


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 1221.

Covid - více informací >>

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace