, rubrika Aktuality

Kam kráčíš, kardiologie?

Dnes na odborné konferenci Kardiologický den Petra Niederleho představí kardiologové z Nemocnice Na Homolce další světovou novinku v léčbě pacientů postižených fibrilací síní – mikrofiltr, který se zavede pacientovi do pravé i levé krkavice, aby zde zachytil případnou krevní sraženinu. O možnostech této nové intervenční kardiologické metody bude na konferenci hovořit primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, CSc.

„Koncem srpna jsme se na zákrok usilovně připravovali v Izraeli. Jedná se o zcela nový způsob léčby pacientů postižených fibrilací síní. Tato porucha srdečního rytmu může totiž v některých případech vytvořit krevní sraženinu, která pak způsobí cévní mozkovou příhodu. Rizikových je až 20 procent těchto pacientů. Aplikace trvalého mikrofiltru je přitom celkem jednoduchý zákrok, který dokáže krevní sraženinu mechanicky zachytit, ještě než se dostane do mozkových cév, a tedy mrtvici předejít,“ vysvětluje Neužil.

V současné době jsou lékaři při fibrilaci síní odkázáni na dlouhodobé podávání tzv. antikoagulační léčby, tj. farmak, která snižují srážlivost krve a tím i riziko cévní mozkové příhody. Řadě nemocných ale není možné tyto preparáty bezpečně podávat, protože mají nežádoucí účinky. Proto se čím dál tím více uplatňují nefarmakologické přístupy prevence.

Aplikace trvalého mikrofiltru do pravé i levé krkavice (tepen, které přivádějí krev do mozku) se provádí pouze pod kontrolou ultrazvuku a při místním znecitlivění. Operatér zavede filtr do nitra tepny ultratenkou jehlou přes kůži krku. Filtr se po zapnutí spouštěče operatérem roboticky vysune z pouzdra injektomatu a rozvine se volně v dutině příslušné tepny. Oboustranná implantace filtru pro obě krkavice netrvá déle než 20 sekund. Výhodou tohoto výkonu je stálá možnost vytažení filtru, pokud není dosaženo optimální polohy, a filtr se dá vyjmout i 24 hodin po výkonu. Po kontrolním vyšetření následující den je pacient z nemocničního ošetření propuštěn.

Kam kráčíš, kardiologie? – název příspěvku prof. Neužila a celého jednoho bloku příspěvků je pro konferenci Kardiologický den Petra Niederleho příznačný. Novinky v léčbě byly vždy jedním z hlavních témat tohoto tradičního setkání kardiologů, jehož VII. ročník se koná právě dnes, tj. 20. října, v pražském hotelu Clarion Congress Hotel Prague. Kardiologický den Petra Niederleho je jedinečnou akcí, kterou ve spolupráci pořádají Sdružení ambulantních kardiologů, Nemocnice Na Homolce, Všeobecná zdravotní pojišťovna a letos poprvé i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tato jednodenní konference je jedinou odbornou akcí svého druhu v ČR, kde se setkávají ambulantní specialisté a lékaři nemocničních zařízení spolu s regulátory a plátci zdravotní péče.