Preventivní prohlídky

Pracovníci v hlučném prostředí

Je mnoho povolání i koníčků, které člověka nutí setrvávat v hlučném prostředí. Počínaje pracovníky v těžkém průmyslu, pracovníky střelnic, až po například diskžokeje, pracovníky diskoték a časté návštěvníky koncertů moderní hudby - tito lidé tráví dlouhé hodiny v prostředí, kde hluk (ať se jedná o záměrně vyhledaný, nebo pouze trpně snášený) působí na sluch, na sluchový orgán. Dlouhodobé vystavování hluku má za následek postupné zhoršování sluchu, které vyžaduje pravidelné kontroly sluchu na ORL oddělení především proto, že v určité fázi je zhoršení sluchu trvalé a někdy pokračuje, i když již pacient v hlučném prostředí nepobývá.

Potápění

Protože mnoho lidí v poslední době začíná zkoušet různé vodní sporty včetně potápění, je tato problematika více než důležitá. Pro bezproblémové potápění je bezpodmínečně nutná správná funkce tzv. "Eustachovy trubice", což je spojka mezi středouším a nosní dutinou. Pokud tato spojka není volně průchodná, dochází i při dobře vedeném potápění už do hloubek několika metrů k bolestem až protrhnutí bubínku se všemi následky. Proto před plánovaným potápění doporučujeme odbornou prohlídku na našem pracovišti. Naši odborní lékaři posoudí stav bubínku i Eustachovy trubice několika vyšetřeními a s výsledkem Vás seznámí. Je lépe strávit preventivní prohlídkou několik desítek minut, než několik dnů či týdnů v nemocnici s následným problémem.

Vysokohorská turistika


Zde platí prakticky totéž, co v předchozím případě. Jediný rozdíl je zde ten, že tlakové změny, které působí na bubínek nejsou tak rychlé a výrazné, jako ve vodním prostředí. Akutní nebezpečí zde většinou nehrozí, ale přesto je ORL vyšetření důležitou součástí přípravy na vysokohorskou turistiku.

Pokud trpíte na záněty zevního zvukovodu, pak i před každou dovolenou.

Proč? Nebo? častou příčinou zánětů zevního zvukovodu je zátka z ušního mazu, který se tvoří každému z nás, ale někomu rychleji a více. Zátka nakonec úplně "ucpe" zevní zvukovod, který se za ní zanítí a začne výrazně bolet. Zánětu často dopomůže právě koupání - za mazovou zátku se dostane třeba jen málo vody (často spolu s bakteriemi nebo jinými cizorodými látkami), mazová zátka část vody vstřebá, čímž zvětší svůj objem a uzavře zvukovod. Zbylá voda s nečistotami dokoná dílo - vznikne zánět zevního zvukovodu - s výraznou bolestí ucha, která pacienta donutí k návštěvě lékaře a vyžádá si nejméně několik dní bez sluníčka a koupání.

Piloti ultralehkých letadel a rogalových křídel

To, co platí pro potápění, platí prakticky stejně pro amatérské piloty. Na rozdíl od vysokohorské turistiky, kde tlakové změny jsou menší a pozvolnější, zde může při stoupání či klesání docházet k poměrně rychlým změnám tlaku vzduchu, které působí mj. na středouší a potažmo bubínek. I zde je třeba, aby Eustachova trubice správně vyrovnávala tlak ve středouší, aby nedošlo k bolestem, nebo až k poškození bubínku.


Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR jsou od 18. 9. 2020 až do odvolání zakázány návštěvy na všech lůžkových odděleních. Ve vážných případech je návštěva pacienta umožněna po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Toto opatření realizujeme v zájmu zajištění bezpečnosti pacientů i personálu nemocnice. Děkujeme za pochopení.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace