Co je to CT perfuze?

CT perfuze (CTp) je dynamické CT vyšetření menšího úseku lidského těla, většinou je zaměřeno na jeden orgán. 

Vyšetření probíhá tak, že je aplikován menší bolus jodové kontrastní látky vyšší rychlostí nitrožilně. Samotné skenování se vícekrát opakuje a toto následně umožňuje hodnotit v čase charakter sycení sledované sledované tkáně, rychlost i intenzitu. Z takto získaných dat se potom rekonstruují perfuzní mapy, které pomáhají vizualizovat případně změny.
Nejčastěji vyšetřovaným orgánem je mozek, na kterém lze zachytit počínající iktus (cévní mozkovou příhodu) v době, kdy na ostatních zobrazovacích metodách včetně klasického CT mozku nejsou patrné žádné změny. Pouze perfuze již může ukázat na probíhající změny mozku, které lze v časné fázi úspěšně léčit vhodnou intervencí.
Dalším orgánem na CT perfuzi jsou játra, kde lze zhodnotit prokrvení jater jak portálním řečištěm, tak jaterní tepnou. 


Běžný provoz v Nemocnici Na Homolce je obnoven. Kontaktujte příslušná oddělení a objednejte se ke svému lékaři.

Od 1. 6. 2020 jsou v Nemocnici Na Homolce při dodržení následujících pravidel a doporučení povoleny návštěvy hospitalizovaných pacientů. Pokyny a doporučení pro návštěvy zde.

V případě podezření na onemocnění koronavirem kontaktujte svého praktického lékaře. Více informací Vám poskytne MZ ČR na infolince 224 972 222 nebo SZÚ na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace